Historie

Abraxas je česká rocková skupina, vzniklá v roce 1976 na troskách pražské skupiny Abraam.

01První sestavu Abraxasu tvořili Slávek Janda (kytara a zpěv), Miroslav Imrich (zpěv), Ivan Sekyra (kytara), Jiří Cendra (klávesy), Antonín Smrčka (basová kytara) a Ivan Pelíšek (bicí). V počátku se v tvorbě skupiny prosadila inspirace skupinou Pink Floyd a velmi postupně se zvuk i jevištní show (na tu dobu neobvyklé jevištní ztvárnění: promítání filmů, projekce diapozitivů, světelné efekty) proměnila v dravý rockový proud inspirovaný novou vlnou na začátku 80. let.

V roce 1981 velmi krátce působí ve skupině baskytarista Vladimír Padrůněk. Poté ho nahradil Michal Ditrich. Téhož roku skupina vydala své první LP s názvem Box (Box, King Kong, Nekonečný boogie, Poprvé, Každý den je to jinak a další). Krátce nato do skupiny nastoupil klávesista Luboš Nohavica.

V roce 1983 odchází ze skupiny Miroslav Imrich i Ivan Pelíšek. Skupina dále pokračovala ve formaci Slávek Janda, Michal Ditrich, Luboš Nohavica a nově přibyl Jaroslav Trachta (saxofon) a Ladislav Sosna (bicí). V roce 1984 vyšlo album Manéž, kde se již objevily první náznaky funky stylu. V této době skupina hodně koncertovala a v roce 1986 vydala další album s názvem Šťastnej blázen.

02Krátce poté, v roce 1987, došlo k opětovné změně v obsazení skupiny a zvuk se posunul více do akustických poloh, neboť Slávek Janda velmi často používal akustickou kytaru. Ve skupině se objevil i kontrabas, na který hrál Vítek Švec, a perkusista Imran Musa Zangi, který se s Abraxasem poprvé objevil již na zmiňovaném albu Šťastnej blázen. Na post zpěváka přichází textař skupiny Pepa Vondrášek alias „Mrak“. V této době vznikla EP deska (4 písníčky) s názvem Proužek dýmu.

V roce 1988 skupina ještě krátce pokračovala v triu, kde hrál: Slávek Janda (kytara, zpěv), Tonda Smrčka (baskytara, zpěv) a Josef Havlíček (bicí).

Poté se skupina až do roku 1994 vytratila ze scény. Slávek Janda začal krátce poté spolupracovat s Janou Koubkovou ve skupině Panta rhei a zároveň začala vznikat i formace Yandim Band.

034.12.1994 došlo k opětovnému setkání skupiny na koncertě v pražském Rock Café, který se konal u příležitosti vydání alba Best of Abraxas. Na tomto koncertě se setkal nejen Abraxas, ale hudebníci představili i své současné kapely (Yandim Band, Technofactory, Hypnotix). Poté se skupina rozhodla obnovit činnost v této de facto původní sestavě (kromě Michala Ditricha): Slávek Janda, Miroslav Imrich, Ivan Pelíšek a na místo baskytaristy nastoupil Martin Kadnár alias „Rusák“.

V roce 1996 vyšlo cd Sado Maso, na kterém byl zvuk skupiny částečně ovlivněn hardrockovou scénou.

O to překvapivější bylo vydání následujícího alba Rituál, kde se skupina výrazně přihlásila k funku a z kterého pocházejí známé hity Karel drogy nebere a Obyčejnej svět.

Skupina od této doby pravidelně koncertuje a došlo i k několika televizním záznamům např. 25 let Abraxasu (pro pořad Na plný pecky) a vystoupení skupiny v pořadu ČT Ostrava Ladí Neladí.

04V roce 2003 vychází dvojalbum Retrospektiva, na kterém se objevují známé hity v současném podání skupiny, a na druhém CD jsou archivní materiály jako mp3, videa, fotografie… V té době přichází do skupiny baskytarista Zdenda Chládek.

V roce 2006 vznikl záznam koncertu 30 let Abraxas v Lucerna Music Baru.

V roce 2007 vychází album Už je to jedno a v 2008 oslavil Slávek Janda 40 let na české hudební scéně a při této příležitosti bylo natočeno DVD, které vyšlo jako příloha časopisu Report v březnu 2009. V tomto roce vychází i album “Hlava v oblacích”

07V roce 2010 dochází k výměně rytmické sekce skupiny na post bubeníka nastupuje David Růžička, který již několik let zaskakoval za Ivana Pelíška a na post baskytaristy přichází Slávkův letitý souputník Ivan Doležálek. Do kapely přichází textař Petr Soukup, který zároveň plní roli manažera kapely, producenta klipů a dalších PR aktivit.
Po několika letech alternování v kapele hraje nastálo Eda Štěpánek.

V roce 2014 vydává skupina Tribute album, které je sestaveno z 28 skladeb spřátelených interpretů, kteří tímto vzdali kapele hold.

V roce 2015 vychází nové album Abraxas s názvem „KLID!“. Kapela s tímto albem vydává nové videoklipy a vrací se v plné síle na koncertní pódia.

7 Comments

  1. Co se stalo s Mirkem Imrichem, že už se skupinou nekoncertuje? (duben 2017)

  2. ….Míra blbne s Tangem a nebo Factory,vse dobrý,ale na Old Abraxas to nemá.Starej fans Mirouš Wiesnerovic.Taky jim varime v našem pivovaru pivko Magický Motýl

  3. Hral s vami nekdy kytarista Milan Kučera? Byl nejak s kapelou spjaty? Dekuji vas velky fanda Lou Reed

  4. Tak jako jo, když jsem v 84 vojákoval, tak jsem si nechal od jednoho šikovného spolubojovníka zhotovit placku z moduritu /pamětníci si budou pamatovat, jaká to byla móda/ s tím okřídleným „A“. Ještě někde jí možná mám. Tehdá všem dělal placku Elánu,takovou tu kaňku s vyplazeným jazykem, ale já mám Abraxas. Krásná doba… Garážově plastický
    léta, 007, Delta, Akropolis

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..